FLYTTREA! Hjälp oss att rensa i hyllorna, klicka här!
Stor precisionsslipad spegel (1/10 Lambda) med dielektrisk coating
ClickLock
Utan ansträngning, låser du med hjälp av ClickLock-systemet fast alla typer av 2" tillbehör exakt i sitt läge. Hållfastheten hos låsmekanismen är extremt hög.
Högsta precision
I motsats till traditionella låssystem, som oftast endast låser fast hylsan med en låsskruv, använder sig ClickLock av ett antal låsrullar som pressas radiellt mot hylsan och ger perfekt centrering. Speciellt vid foto är detta viktigt för att undvika "lutande" sensorer eller ej centrerade system.
Fördelat tryck
På grund av ett jämnt fördelat tryck på hylsan undviks skadlig deformering. Låsning med endast en klämskruv utsätter ofta en väldigt liten yta för ett mycket högt tryck.
Adaptrar
Adaptrar finns för ett stort antal teleskop som Schmidt-Cassegrains, Pentax, Takahashi, M68-system, m.m. Vi offererar gärna passande adapter mot din förfrågan.