Test Delta Titanium 4,5-30x50
Testat av Kronjakt Jakt & Fritid
Vi fick möjligheten att testa Delta Optics kikarsiktes serie Titanium och det kände vi att vi ville göra och vi ville testa den rättvist men ändå utsätta den för prövningar för att kunna se om den kan leverera.
Idag har vi gjort tester på ett intressant kikarsikte från Delta Optics, dessa är tillverkade i Japan.
Vi var mycket skeptiska till dessa då det är kikarsikten som inte är altför dyra. Modellen vi valde att testa var ett 4,5-30x50.
För att utesluta andra felkällor monterade vi siktet med Spuhr fästen på en Sako TRG. Vi körde först grundläggande trackingtest med kollimator.
Vi sköt in siktet och ...testade träfflägesändringar i sammband med ändring av förstorning både på 100 och 300m, och den var inte ens märkbar, så väl skötte sig siktet.



Sedan gjordes ett trackingtest med fyrkants skjutning vilket också resulterade i godkänd resultat.
Siktet höll skärpan på högsta förstorningarna vilket vi inte hade förväntat oss med tanke på erfarenheter från andra sikten i samma förstorninsspann. Riktmedlet gillades skarpt av alla skyttar.
Helt klart ett intressant kikarsikte som kommer att testas mer.
Sedan testades siktet ytterligare
Nu har siktet testats ännu mer, och helt klart är nu att mekaniskt är den riktigt bra (tiden får såklart utvisa hur länge dessa håller) alla tracking tester har den klarat med bravur!
Optiskt återstår lite testande med upplösningstavlor som Mats lovat tillhandahålla :)
Men det som kunnat ses nu med jämförelse mot dom stora inom optik så skäms denna inte för sig. Kul var att en mulen dag som denna spotta kulhål på 500m och på 300m såklart. Ingen kantoskärpa att bråka över nämnvärt.